Wspólne definicje pojęć w małżeństwie.

"Pewne małżeństwo z centralnej Polski ustaliło, że na najbliższy urlop pojdą do Krynicy. Nie mieli zbyt wiele czasu na omawianie szczegółów, ale wkrótce każde z nich zajęło się pakowaniem swojej własnej walizki. Mąż był trochę zdziwiony, że żona włożyła do swojego bagażu strój kpielowy i parawan, żonę z kolei zastanawiało po co mężowi kije trekkingowe i plecak. Nie zdążyli jednak porozmawiać o swoich wątpliwościach i nadszed dzień wyjzdu. Wsiedli do samochodu i mąż zaczł jechć na południe.

- Kochanie, dokąd Ty jedziesz? Przecież droga nad morze porwadzi w odwrotnym kierunku?

- Do Krynicy jadę. O jakie morze Ci chodzi?

- No przecież Krynica Morska jest nad morzem?

- Jak to? Ale do Krynicy Górskiej mieliśmy jechać!..."

Małżeństwo to związek dwóch tajemnic - dwojga ludzi, którzy mają tworzyć całość. W praktyce okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Często bowiem się zdarza, że pod jedną, wspólną nazwą, jakąś "Krynicą", dla każdego z tych dwojga kryje się zupełnie inna treść. Każde z małżonków może mieć różną definicję tych samych pojęć (np. czym jest miłość, prawdomówność, szczęście itd.). Warto zdać sobie sprawę z tego, co wynieśliśmy z indywidualnych historii naszego życia, co nas ukształtowało jako osoby. By uniknąć nieporozumień, powinniśmy na bieżąco zadawać sobie pytania jak nawzajem rozumiemy poszczególne pojęcia. Warto w ten sposób sprawdzać, czy mamy wspólne rozumienie poszczególnych spraw, naszych celów i priorytetów. Zbadać, czy nasza strategia wychowawcza wobec dzieci jest wspólna. I czy w wyznawanych przez nas wartościach jest SPÓJNOŚĆ?

...

Warsztatowe ćwiczenie w parach:

Odpowiedzcie pisemnie na następujące pytania:

  1. Co w miłości jest dla mnie najważniejsze? Wypisz sześć szczegółów.
  2. Dokończ zdanie: "Będziemy szczęśliwi, kiedy..." Napisz sześć rozwinięć.
  3. Do jakich wartości chcę wychowywać swoje dziecko? Wymień pięć najważniejszych.

Po udzieleniu pisemnych odpowiedzi przez każdego ze współmałżonków, porozmawiajcie we dwoje o tym, co napisaliście. Czy jest coś wspólnego w Waszych odpowiedziach? Co Was zaskoczyło? W jakich obszarach należy popracować nad większą spójnością w rozumieniu przez Was tych samych pojęć?

...

(Artykuł na podstawie spotkania Kany w dniu 9 kwietnia 2016r.)